Spolek vznikl přeměnou Zájmového sdružení právnických osob "Sdružení výrobců volně prodejných léčivých přípravků", které bylo založeno podle ustanoveni § 20 f) a následujících zákona č. 40/1964 Sb., (Občanského zákoníku) zakladatelskou smlouvou ze dne 20.4.2000 za účelem ochrany a naplňování společných zájmů svých členů, a to postupem dle ustanovení § 3051 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tedy změnou právní formy na spolek.
Název spolku je: Sdružení výrobců volně prodejných léčivých přípravků, z.s.
Sídlem spolku je Nám. 14. října 1307/2, 150 00, Praha 5
Spolek se zakládá na dobu neurčitou.
Předmětem činnosti spolku je:
Členem spolku se může stát kterákoliv farmaceutická společnost (právnická osoba, obchodní korporace), zabývající se výrobou, prodejem a dovozem volně prodejných léčiv, doplňků stravy a zdravotnických prostředků, což tato prokazuje výpisem z obchodního rejstříku a příslušnou licencí k jejich výrobě a/nebo distribuci
Členství vzniká přijetím do spolku. O přijetí do spolku se uchazeč uchází na základě písemné přihlášky doručené představenstvu spolku. O přijetí rozhoduje představenstvo spolku v tajném hlasování.
Právnická osoba se stane členem spolku na základě rozhodnutí představenstva o přijetí za člena a uhrazením členského příspěvku a prohlášením, že přistupuje ke stanovám spolku.
Členství zaniká:
Člen může být vyloučen rozhodnutím představenstva spolku.
Důvody vyloučení jsou zejména:
Rozhodnutí o vyloučení může na návrh vyloučeného přezkoumat Valná hromada.
Členství zaniká k poslednímu dni v roce, v kterém došlo ke skutečnosti, která způsobila zánik členství.
Členství nebo může být pozastaveno na dobu určitou rozhodnutím představenstva, a to v případech závažného porušení povinností člena
ČLANEK 12 Hlasovací právo
Každému členu přísluší na valné hromadě jeden hlas. Členové vykonávají své právo hlasovat prostřednictvím statutárního orgánu nebo zplnomocněného zástupce. Plná moc musí mít písemnou formu.
III ORGANIZAČNÍ STRUKTURA
Orgány spolku jsou:
Valná hromada je nejvyšším řídícím orgánem spolku. Valnou hromadu svolává představenstvo. V případě nečinnosti představenstva svolává valnou hromadu kterýkoliv člen představenstva spolku. Představenstvo svolá řádnou valnou hromadu spolku nejpozději do konce března v každém roce. Do působnosti valné hromady náleží zejména:
Představenstvo může svolat Mimořádnou Valnou hromadu, kdykoliv to uzná za vhodné. Mimořádná valná hromada musí být svolána představenstvem pozvánkou vystavenou podle článku 17 nejdéle 5 dní poté, co představenstvo obdrželo písemnou žádost 1/5 (jedné pětiny) členů s uvedením důvodů pro konání Mimořádné valné hromady. V případě nečinnosti představenstva mohou svolat tuto Valnou hromadu tito členové spolku.
Představenstvo svolá valnou hromadu písemným oznámením zaslaným do sídla člena nejpozději 30 (třicet) dní před datem konání valné hromady. V oznámení o konání valné hromady se uvede místo, datum, hodina a pořad jednání. V případě změny či doplňku těchto stanov musí oznámení obsahovat navržené znění úpravy.
Zasedání valné hromady předsedá předseda nebo místopředseda představenstva nebo jiný pověřený člen představenstva.
Řádně svolaná valná hromada je způsobilá se usnášet, jestliže se jí účastní alespoň 50% všech členů. Není-li členská schůze na svém zasedání schopna usnášet se, může představenstvo nebo ten, kdo původní zasedání svolal, svolat novou pozvánkou ve lhůtě patnácti dnů od předchozího zasedání členskou schůzi na náhradní zasedání. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní zasedání členské schůze. Náhradní zasedání členské schůze se musí konat nejpozději do šesti týdnů ode dne, na který bylo zasedání členské schůze předtím svoláno.
Na náhradním zasedání může členská schůze jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání. Usnesení může přijmout za účasti libovolného počtu členů.
Valná hromada může přijímat rozhodnutí pouze v záležitostech, které byly zařazeny na pořad jednání. Pokud tyto stanovy nestanoví jinak, vyžaduje se pro rozhodnutí souhlas prosté většiny členů přítomných na valné hromadě. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
Valná hromada může rozhodnout v tajném hlasování.
Představenstvo je výkonným a statutárním orgánem spolku. Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech spolku, pokud v souladu s těmito stanovami nespadají do působnosti valné hromady nebo jiného orgánu spolku. K povinnostem představenstva náleží zejména:
Představenstvo ze svých členů volí předsedu představenstva, rozděluje odborné činnosti mezi zvolené místopředsedy, a to do čtrnácti dnů po zvolení představenstva nebo poté, co předseda nebo místopředseda odstoupí ze své funkce.
Předseda zastupuje spolek, a to zejména vůči státním úřadům a třetím osobám. Předseda předsedá valné hromadě, členským schůzím a zasedání představenstva. Předseda dále řídí činnost spolku a vykonává nad ní dohled. Pro pomoc v této funkci si může zajistit potřebný personál - výkonného ředitele, kterému deleguje pravomoci.
Představenstvo má pět členů
Členové představenstva vykonávají svou činnost ve funkci bez nároku na odměnu. Jsou voleni na období dvou let, přičemž je možné opětovné zvolení do funkce. V případě, že některý člen odstoupí z představenstva během svého funkčního období a počet členů představenstva neklesl pod polovinu, kooptuje představenstvo nového člena, a to do nejbližšího zasedání valné hromady.
Funkce člena představenstva zaniká v případě, že člen ukončí svou činnost ve společnosti, kterou ve spolku zastupuje.
Představenstvo může zřídit výbory pro speciální úkoly a do těchto výborů může zvolit osoby, které nejsou členy Představenstva.
Zasedání představenstva svolává předseda představenstva. Představenstvo je způsobilé se usnášet, je-li přítomna většina členů představenstva. Není-li představenstvo schopno se usnášet, svolá předseda nové zasedání tak, aby se konalo do jednoho týdne ode dne, kdy se mělo konat původní zasedání. Toto druhé zasedání je automaticky schopné se usnášet. Pro veškerá rozhodnutí se vyžaduje souhlas prosté většiny členů představenstva přítomných na zasedání. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
Představenstvo zajistí pořízení zápisu ze zasedání.
Spolek navenek zastupuje předseda nebo místopředseda představenstva.
Podepisování za spolek se uskutečňuje tak, že k vytištěnému nebo napsanému názvu spolku připojí svůj podpis předseda nebo místopředseda představenstva a to každý samostatně.
Předseda představenstva může speciální plnou mocí zmocnit jiného člena představenstva nebo výkonného ředitele SVOPL k jednotlivým úkonům.
Valná hromada SVOPL volí etickou komisi. Etická komise má 3 členy, kteří jsou složeni ze zástupců členů SVOPL.
Členové etické komise vykonávají svou činnost ve funkci bez nároku na odměnu. Jsou voleni na období dvou let, přičemž je možné opětovné zvolení do funkce. V případě, že některý člen etické komise odstoupí během svého funkčního období nebo skončí jeho pracovní poměr či jiný obdobný vztah k členu, kterého ve SVOPL zastupuje, jeho členství v etické komisi zaniká ke dni skončení pracovního poměru či jiného obdobného vztahu. Na uprázdněné místo je představenstvo SVOPL oprávněno dočasně jmenovat nového člena Etické komise. Na nejbližším jednání valné hromady bude řádně zvolen nový člen etické komise namísto dočasně jmenovaného představenstvem.
Etická komise je orgánem příslušným k dozoru nad dodržováním Etického kodexu SVOPL, a to v prvním stupni. V rámci své činnosti zejména vyřizuje stížnosti na porušení Etického kodexu, provádí řízení a rozhoduje o udělení sankcí za porušení Etického kodexu.
Etická komise připravuje výroční zprávu a prezentuje ji všem členům na valné hromadě. Zpráva obsahuje následující informace:
Odvolací komise je volena valnou hromadou SVOPL na dobu dvou let. Členové Odvolací komise jsou navrhováni představenstvem SVOPL.
Členové Odvolací komise jsou právník jako předseda (bez hlasovacího práva) a tři zástupci členů SVOPL. Na základě rozhodnutí odvolací komise může být k rozhodování odvolací komise přizván další člen – odborný konzultant.
Odvolací komise je orgánem příslušným k rozhodování o porušení Etického kodexu v odvolacím řízení.
K zajištění běžného chodu spolku může představenstvo provést opatření přijetím výkonného ředitele.
VIII ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Spolek může být zrušen rozhodnutím valné hromady nebo na základě zákona. Případný likvidační zůstatek bude převeden spolku s obdobným účelem, přičemž tento spolek bude určen představenstvem.
Rozhodnutí o změně a doplnění stanov přijímá výhradně Valná hromada spolku. V případě změny a doplnění stanov spolku musí pozvánka na valnou hromadu obsahovat skutečnost, v jakých bodech budou stanovy doplňovány a měněny a její přílohou bude navržený /nový/ text stanov. K přijetí rozhodnutí o změně a doplnění stanov spolku je zapotřebí dvoutřetinové většiny přítomných členů.
Tyto stanovy byly řádně ověřeny a schváleny valnou hromadou.
Znění těchto Stanov bylo schváleno Valnou hromadou konanou dne 20.3.2019, jejíž konání je potvrzeno zápisem ze dne 22.3.2019. Znění těchto stanov je účinné od 20.3.2019.